• Швидкий пошук надійних рішень
  і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Повернення з бюджету помилково (надлишково) сплачених коштів

22.05.2019 383 0 0

У роботі бюджетних установ нерідко трапляються випадки помилкового чи надмірного перерахування коштів до відповідного бюджету. Пропонуємо розглянути правові підстави, порядок та особливості повернення таких сум на рахунки юридичних осіб.

Насамперед нагадаємо, як трактує такі ситуації Податковий кодекс (далі – ПК). Так, відповідно до пп. 14.1.182 ПК помилково сплачені грошові зобов’язання – це суми коштів, які надійшли на певну дату до відповідного бюджету від юросіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юрособи), що не є платниками таких грошових зобов’язань. Також надміру сплачені грошові зобов’язання – це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (пп. 14.1.115 ПК).

Повернення помилково чи надміру сплачених коштів здійснюється відповідно до вимог ст. 43 ПК та на підставі заяви платника податків. Затвердженої форми такої заяви немає (крім із метою повернення сум ЄСВ), а тому вона може бути написана в довільній формі, з урахуванням вимог відповідних нормативних документів щодо реквізитів. Зокрема, у ній обов’язково має бути така інформація:

 • причини повернення коштів із бюджету;
 • найменування платника (суб’єкта господарювання);
 • код ЄДРПОУ;
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 • місце розташування юридичної особи;
 • сума, що підлягає поверненню;
 • спосіб перерахування коштів із бюджету.

Заява на повернення коштів оформлюється:

 • до відповідного органу Державної фіскальної служби (ДФС) – із зазначенням реквізитів, наведених у п. 5 розд. I Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.13 р. № 787 (далі – Порядок № 787), з урахуванням вимог п. 6 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженого наказом Мінфіну від 15.12.15 р. № 1146 (далі – Порядок № 1146);
 • до митних органів – із зазначенням реквізитів відповідно до Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Мінфіну від 18.07.17 р. № 643 (далі – Порядок № 643).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали