Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Доходи від обмінних та необмінних операцій: поняття та види

03.05.2018 6340 0 4

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку суб’єктів держсектора інформації про доходи визначає НП(С)БОДС 124 «Доходи». З огляду на запровадження нових підходів до визнання, оцінки, відображення в обліку та звітності доходів суб’єктів держсектора необхідно перш за все визначитися з поняттями, які наведено в нормативно-правових актах та які регулюють зазначені операції.

Відповідно до розд. І НП(С)БОДС 101 «Подання фінансової звітності» для цілей бухгалтерського обліку доходами є збільшення економічних вигід у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які ведуть до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників).

Економічна вигода суб’єктів держсектора, до яких згідно з НП(С)БОДС 101 віднесено розпорядників бюджетних коштів, Казначейство та державні цільові фонди, зважаючи на мету їх створення та сферу діяльності, не може обмежуватися лише отриманням грошових коштів від використання активів. Це підтверджується нормою пп. 2.2 розд. 2 НП(С)БОДС 124, відповідно до якої дохід визнається, якщо є ймовірність надходження суб’єктові держсектора економічних вигід або потенціалу корисності, пов’язаних з обмінною операцією.

Реформування бухобліку держсектора в частині обліку доходів почалось із створення нових підходів до їх класифікації. Як установлено п. 1 розд. ІІ НП(С)БОДС 124, доходи суб’єктів держсектора поділяються на дві групи: доходи від обмінних та необмінних операцій (див. табл. 1). При цьому (п. 4 розд. І НП(С)БОДС 124):

  • обмінною операцією є господарська операція з продажу/придбання активів в обмін на грошові кошти, послуги (роботи), інші активи або погашення зобов’язань;
  • необмінна операція – це господарська операція, яка не передбачає передачі активів, послуг (робіт) в обмін на отриманий дохід або активи, але може передбачати виконання певних умов.

Таблиця 1. Класифікація та характеристика
доходів суб’єктів держсектора

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали