Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Хто і навіщо купував банки в Україні: основні угоди 2015-го

Найгучнішою угодою 2015 на банківському ринку могла стати покупка Альфа-Груп UniCreditBank. Про те, що сторони ведуть переговори стало відомо ще влітку 2015-го. У липні генеральний директор UniCredit Group Федеріко Гідзоні заявив про переговори з Альфа-Груп. Остаточно вдарити по руках сторони планували до кінця 2015 ода. Але через труднощі проведення аудиту двох банків і складної структури угоди переговори затяглися.
 
Альфа-Груп підписала угоду про покупку UniCreditBank тільки на цьому тижні. За умовами угоди італійська UniCredit Group отримає 9,9% акцій холдингу ABH Holdings SA (ABHH) зі штаб-квартирою в Люксембурзі взамін на 100% своєї української дочки.
 
UniCredit Group купила Укрсоцбанк у Віктора Пінчука в 2007 році за $ 2200000000 (5,6 капіталу). Це була найбільша угода в українському банківському секторі. У 2005-му Raiffeisen Bank International заплатила за банк Аваль за $ 1050000000.
 
Сторони не розкривають суму угоди. "Називати якусь одну цифру некоректно, тому що в ній закладена маса умов і ковенант. Плюс на неї накладається маса опціонів на покупку і продаж, які можуть вилитися в тіснішу співпрацю груп", - сказав в інтерв'ю ЛІГА.net президент Альфа- Банку Олександр Луканов. Bank Austria, який входить до групи UniCredit і курирує український актив оцінював UniCreditBank в $ 0,7-1 млрд, але готовий був йти на великий дисконт.
 
Поки стратегія подальшого розвитку банків не затверджена. "Є різні ідеї - від створення двох банків з різною спеціалізацією до об'єднання або реструктуризації двох фінансових установ з подальшим продажем одного з них", - сказав Луканов.
 
2015 складно назвати врожайним на угоди M & A на банківському ринку. Їх можна порахувати на пальцях однієї руки. Купувалися в основному маленькі і неплатоспроможні банки. ЛІГА.net проаналізувала, хто і що купував на банківському ринку в 2015 році.
 
Порятунок потопаючого: NCH-Астра Банк
 
У травні 2015 американський фонд NCH, якому належить один з найбільших агрохолдингів в Україні, купив неплатоспроможний Астра Банк. НБУ ввів тимчасову адміністрацію в Астра Банк 20 березня 2015-ого. Офіційно новим власником банку стала компанія Agro Holdings (Ukraine) Limited, дочірня компанія інвестиційного фонду, керованого NCH Capital.
 
NCH ​​вів переговори про придбання банку з 2014 року ще з його колишнім власником, Миколою Лагуном. Але в процесі переговорів в банк була введена тимчасова адміністрація, після чого американцям довелося домовлятися з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (Фондом). "Ми високо цінуємо оперативність і компетентність команд НБУ та Фонду гарантування, задіяних у підготовці цієї безпрецедентної для ринку України угоди, а також професійну організацію ними всього процесу купівлі-продажу" Астра Банку ", - так влітку відгукувався про роботу з українськими чиновниками директор з розвитку бізнесу NCH Advisors Ukraine Inc. Віталій Іванченко.
 
Це угода стала першою з купівлі неплатоспроможного банку в Україні. Втім, на той момент Астра Банк складно було назвати банком. Всі його активи були виведені в Дельта Банк. На балансі було 10 млн грн. Швидше американці купували ліцензію. За неї NCH заплатив 92100000 грн і ще 127 млн ​​грн вніс для рекапіталізації.
 
За словами Іванченка надалі банк має намір надавати фінансування українським товаровиробникам.
 
На момент введення тимчасової адміністрації Астра Банк займав 151 місце в рейтингу НБУ.
 
Банк для кондитера: Авраменко - Банк Траст
 
У вересні 2015 ого український бізнесмен, власник однієї з найбільших кондитерських компаній АВК, Володимир Авраменко купив 72% акцій Банку Траст у громадян Російської Федерації Іллі Юрова та Миколи Фетисов. На даний момент 28% банку належить одному з попередніх власників, росіянину Сергію Бєляєву.
 
"Хороші банки зараз не продаються, купили банківську ліцензію з командою. Банк купувався з метою розвивати послуги компанії EasyPay (система електронних платежів, яка належить Авраменко - ред.). Це буде роздрібний банк", - розповів  Авраменко. Вже зараз банк активно пропонує партнерські програми з EasyPay.
 
За словами Авраменко зараз проходить аудит банку. За його результатами можливо будуть проведені кадрові перестановки.
 
На момент угоди Банк Траст займав 90 місце в рейтингу НБУ.

Нарощують присутність: ProCredit Holding-Прокредит Банк


У той час, коли європейські банки намагаються позбудеться своїх українських активів німецький ProCredit Holding навпаки збільшив свою частку в ПроКредит Банку. У березні ProCredit Holding викупив 15,2% акцій банку, що належать ЄБРР. Таким чином німці сконцентрували майже 61% акцій ПроКредит Банку. "Це ринкова угода, досить велика", - говорить екс-директор департаменту реєстрації та ліцензування НБУ, депутат Київради Леонід Антоненко. Ще одним акціонером банку з часткою трохи більше 30% залишається KfW.


"Вихід ЄБРР зі складу акціонерів ПроКредит Банку був запланований ще під час створення банку в Україні та відповідає інвестиційній політиці ЄБРР", - повідомив агентству Інтерфакс-Україна голова правління ПроКредит Банку Віктор Пономаренко.


Відразу після угоди ПроКредит Банк збільшив статутний капітал на 40% (121 млн грн) з метою подальшого розвитку кредитування малого та середнього бізнесу, агровиробників в Україні.
На момент угоди ПроКредит Банк займав 40-е місце в рейтингу НБУ.


Невирішена проблема: Primestar Energy - Укргазпромбанк
У серпні 2015-ого арабська компанія Primestar Energy купила неплатоспроможний Укргазпромбанк. Тимчасова адміністрацію в банк НБУ ввів в квітні 2015-ого.


"Національний банк 5 серпня 2015 погодив Primestar Energy FZE придбання істотної участі в ПАТ" Укргазпромбанк ". Єдиний акціонер Primestar Energy FZE - громадянин Індії та резидент ОАЕ Хамід сьедят Салахуддін стане єдиним кінцевим власником банку", - наголошувалося в повідомленні НБУ.
Але вже через місяць НБУ вирішив ліквідувати Укргазпромбанк. 14 вересня НБУ прийняв постанову №602 про відкликання банківської ліцензії та ліквідації Укргазпромбанку, оскільки протягом місяця нові акціонери не змогли привести показники платоспроможності банку в належний стан.


Втім, нові власники не згодні з діями регулятора і оскаржують його рішення в суді. У жовтні Господарський суд Києва заборонив НБУ ліквідувати Укргазпромбанк. "Заборонити Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Національному банку України приймати рішення про ліквідацію ПАТ" Укргазпромбанк "і / або відкликання його банківської ліцензії", - зазначено у визначенні суду від 14 вересня за позовом Primestar Energy FZE (ОАЕ).


На даний момент, за даними ФГВФО, Украгзапромбанк перебувати на етапі ліквідації та фонд проводить виплати вкладникам банку.


На момент введення тимчасової адміністрації Укргазпромбанк займав 81 місце в рейтингу НБУ.


Український слід: Стецюк - Омега банк
Влітку 2015 ого український бізнесмен, акціонер групи компаній UBG Олександр Стецюк купив неплатоспроможний Омега банк, що раніше належав Миколі Лагуну за 32 млн грн. Фонд гарантування вкладів ввів тимчасову адміністрацію в Омега Банк у березні 2015-ого.
У червні НБУ погодив придбання істотної участі в перехідному банку на базі Омега Банку компанії "Українська бізнес група" (UBG), акціонером якої є Олександр Стецюк. До 2011 року акціонером UBG також виступав Руслан Демчак, який зараз є депутатом Верховної Ради і заступником голови комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності.


"Ми планували вихід на банківський ринок з 2014 року. За цей час переглянули не один банк. У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб отримали статус кваліфікованого інвестора і фінально розглядали три банки: Астра банк, Кредитпромбанк і Омега банк. Зупинилися на останньому", - розповів ЛІГА.net Стецюк.
Більш докладно про те чому був обраний саме цей банк, Стецюк не говорить. Але, швидше за все, нових акціонерів зацікавили деякі активи банку, зокрема право вимоги по кредиту заставою за яким виступає столичний готель Либідь. "Коли робилася оцінка Омега Банку, на його балансі не було готелю Либідь. Було право вимоги. Я не знаю, як власники РВС поставили на баланс цей актив. Хоча цей банк під великим питанням", - сказав в жовтні в ході прес-конференції директор -распорядітель Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Костянтин Ворушулін.


Після покупки був проведений ребрендинг. Банк перейменували в РВС Банк. Новим акціонерам вдалося вивести банк на прибуткову роботу. За підсумками трьох кварталів 2015 банк став другим по прибутковості, заробивши 260 млн грн. "В результаті роботи нашої команди юристів, ряд заставних об'єктів за кредитами, вдалося поставити на баланс банку. Ми домоглися згортання проблемних кредитів. Звідси і другий в Україні результат по прибутку", - пояснює успіхи Стецюк.


Згідно нової стратегії, РВС Банк не працюватиме в роздрібному бізнесі. За словами Стецюка фінустанова сконцентрується на обслуговування корпоративного сектора, переважно представників великого та середнього бізнесу із стратегічних галузей економіки України (сільське господарство і харчова промисловість, логістика, фармацевтика).


Це другий банківський актив UBG. Раніше група володіла Ерде Банком, який збанкрутував у 2012 році.
На момент введення тимчасової адміністрації Омега Банк займав сто другу місце в рейтингу НБУ.

Джерело: http://ua-banker.com.ua/articles-and-...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали