Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Що відбуватиметься із зарплатами українців

Через різке зростання цін платоспроможність громадян знизилася, що позначилося на падінні роздрібних продажів. З початку року інфляція в Україні склала 40,7%. Разом з тим, доходи громадян практично не змінилися, тому що ні держава, ні приватний бізнес не здатні повною мірою компенсувати рекордне за останні 20 років подорожчання життя. Обіцяна урядом на кінець року індексація мінімальної зарплати і пенсій чи скрасить побут українців.

До кінця року влада повинні провести індексацію зарплат і пенсій. Про це заявив президент Петро Порошенко. Неодноразово до цього те ж саме говорив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Втім, поки що вільних грошей на індексацію в бюджеті немає. Якщо ресурси все ж знайдуть, підвищення доходів чекає далеко не всіх бюджетників і не в дуже великому розмірі.

Компенсувати українцям втрати від інфляції поки що трохи краще виходить у приватних компаній. За словами консультанта групи Human Capital, відділу оподаткування та юридичних послуг компанії EY в Україні Ольги Чабан, незважаючи на складну економічну ситуацію, багато компаній і в 2014-му, і в нинішньому році підвищують зарплати. З дослідження EY, в якому брали участь більше 130 компаній, випливає, що в 2014 році 62% роботодавців підвищили зарплати своїм співробітникам в середньому на 13%. А в I кварталі поточного року збільшення окладів у середньому на 15% провели 41% компаній. Стільки ж запланували зростання окладів у II кварталі 2015 року - в середньому на 12%. "Проте вже зараз компанії відзначають, що фактичне зростання заробітних плат в II кварталі був трохи вище і склав близько 15%. При цьому навіть таке підвищення зарплат не компенсує рівень інфляції, який, за даними Державної служби статистики, у червні досяг 40,7% (до грудня 2014) ", - пояснює експерт EY.

За її словами, враховуючи значну девальвацію гривні і високі темпи інфляції, в I кварталі 2015 близько 27% компаній, які брали участь у дослідженні, провели додаткові зміни в політиці перегляду заробітних плат. А 23% компаній зробили це тільки для ключових співробітників - керівників вищої ланки і унікальних фахівців, яких важливо утримати в компанії. "Серед найбільш поширених практик, націлених на компенсацію девальвації гривні, учасники відзначають додаткове підвищення заробітних плат, точкові виплати у вигляді премій, а також виплати щомісячних надбавок до заробітних плат, які становлять близько 12% від щомісячної заробітної плати. При цьому ще більше третини компаній учасниць (35%) запланували провести зміни у зв'язку з девальвацією до кінця 2015 року для всіх співробітників, і стільки ж - для ключових співробітників ", - уточнила Ольга Чабан. Експерт додала, що найбільш активні заходи щодо перегляду зарплат у зв'язку з інфляцією і девальвацією в I кварталі 2015 проводили компанії з аграрного сектора, агрохімічного бізнесу, оптово-роздрібні торговельні мережі, а також сектор товарів широкого вжитку (FMCG).

У деяких з опитаних "апостроф" компаніях підтверджують зростання зарплат. Однак він далекий від рівня інфляції і не компенсує зростання цін. Наприклад, у компанії "Метінвест" кажуть, що прийняли рішення збільшити рівень заробітної плати в середньому на 25%. "Підвищення зарплати відбулося в квітні і торкнулося працівників усіх підприємств групи, що знаходяться на території України", - сказали виданню в прес-службі групи, уточнивши, що підвищення зарплати було диференційованим і безпосередньо залежало від результатів щорічної оцінки персоналу за 2014 рік. Тоді як, наприклад, в компанії ДТЕК не сказали, на скільки у них зросла зарплата. Однак запевнили, що на всіх своїх підприємствах виробляють індексацію заробітної плати співробітників відповідно до законодавства за затвердженою державою методикою. У той же час в деяких компаніях, зокрема, Group DF, МТС, MHP, Global Spirits та ряді інших, на запит "Апострофа" щодо підвищення зарплат не відповіли.

Українськими законами передбачено, що як приватні компанії, так і державні структури, зобов'язані проводити індексацію зарплат, якщо інфляція перевищує 1%. Директор департаменту соціальної політики Федерації роботодавців України (ФРУ) Юрій Кузовой пояснив "апостроф", що більшість компаній, принаймні, що входять в ФРУ, виконують норму про індексацію. Однак винятки можуть становити підприємства, які в силу складної економічної ситуації, викликаної численними факторами - від військових дій до непродуманої економічної політики - відчувають труднощі з виплатою заробітної плати, в тому числі і сум її індексації.

У кожному разі, не вся зарплата підлягає індексації, а тільки сума в межах прожиткового мінімуму. Грубо кажучи, при офіційній зарплаті 10 тис. Грн індексації підлягає тільки сума 1176 грн. Саме стільки сьогодні становить розмір прожиткового мінімуму в Україні. Іншими словами, при інфляції, яка з початку року склала 40,7%, офіційний оклад в 10 тис. Грн після індексації повинен вирости не на 4,07 тис. Грн, а всього на 478,6 грн. Беручи до уваги знецінення гривні, така індексація - курям на сміх. Сьогодні при середній зарплаті по країні в розмірі 4,042 тис. Грн у доларовому еквіваленті українець заробляє в місяць трохи більше $ 183. Тоді як два роки тому при середній зарплаті 3,253 грн - $ 407.

Щоб громадяни могли відчути реальний ефект від індексації, необхідно збільшувати розмір прожиткового мінімуму. За оцінками експерта Фонду суспільної безпеки Юрія Гаврилечко, зараз прожитковий мінімум повинен бути не менше 4-5 тис. Грн.

Джерело: http://minprom.ua/news/189614.html

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали