Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Основні засоби в П(С)БО та МСФЗ: що спільного і в чому відмінності

Юлія Гужел

23.01.2018 1664 0 2

Із цієї статті ви дізнаєтеся: про основні відмінності та загальні вимоги МСФЗ (IAS) 16 та П(С)БО 7 у частині визнання, оцінки й амортизації основних засобів (далі – ОЗ).

Що можна зробити на практиці: підприємства, які тільки переходять на МСФЗ, повинні вивчити ці відмінності і стосовно своїх вимог передбачити в обліковій політиці всі важливі аспекти обліку ОЗ.

Оцінці та обліку ОЗ у міжнародній практиці присвячений МСФЗ (IAS) 16 «Основні засоби». Загальні правила обліку і визнання ОЗ в українському П(С)БО 7 і в МСФЗ (IAS) 16 досить схожі. Але є й відмінності. Підемо по порядку.

Характеристики, які дозволяють визнати актив об'єктом ОЗ, однакові в П(С)БО 7 і в МСФЗ (IAS) 16 Там сказано, що до ОЗ належать матеріальні об'єкти, які утримуються для використання у виробництві, при постачанні товарів, наданні послуг або для адміністративних цілей і використовуватимуться, як очікується, довше одного періоду (мається на увазі календарний рік).

І в українському, і в міжнародному обліку передбачено, що активи визнаються ОЗ за виконання двох умов (п. 6 П(С)БО 7, § 7 МСФЗ (IAS) 16), а саме якщо:

  • існує вірогідність, що від використання таких активів підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди. Зверніть увагу: ця умова підлягає окремій перевірці. Така перевірка (тестування «на вигідність») здійснюється в ході інвентаризації, обов'язковість проведення якої при переході на МСФЗ передбачена п. 7 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879. Якщо виявиться, що від наявних об'єктів отримання вигід не очікується, то балансова вартість таких активів підлягає списанню за рахунок нерозподіленого прибутку. Але при цьому слід знати, що МСФЗ (IAS) 16 допускає визнання у складі ОЗ активів, які не пов'язані безпосередньо з отриманням вигід, але можуть бути необхідними для отримання майбутніх вигід від інших активів (§ 11);
  • собівартість (первісна вартість) таких активів може бути достовірно визначена. Склад витрат, з яких формується собівартість ОЗ, однаковий у П(С)БО та МСФЗ (§ 16, 17 МСФЗ (IAS) 16). Та варто відзначити таку відмінність: у МСФЗ первісно оцінені витрати на демонтаж, переміщення об'єкта та відновлення території, де розташований об'єкт, які підприємство бере на себе, також включаються до складу первісної вартості ОЗ при їх визнанні. А згідно з П(С)БО такі витрати включаються до складу інших витрат у період демонтажу, переміщення об'єкта або відновлення території (крім тих витрат, які будуть здійснені згідно з вимогами законодавства, наприклад на рекультивацію порушених земель). При цьому за правилами МСФЗ витрати на переміщення об'єкта, якщо він уже встановлений і готовий до використання (наприклад, при реорганізації підприємства), до первісної вартості ОЗ не включаються (§ 20). 

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали