Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нові правила МВФ для України

Україна отримала другий транш програми EFF у розмірі 1,7 млрд. Дол., Оновлений Меморандум з МВФ з новими умовами, а міністерство фінансів продовжує торги із зовнішніми кредиторами. І як це все вплине на гривню?

Здійснилося: в Україні на початку серпня надійшов черговий транш від МВФ - 1,7 млрд. Дол. Як повідомили в НБУ, кошти другого траншу програми EFF будуть спрямовані на поповнення міжнародних резервів Нацбанку. «Міжнародні резерви зростають впевненими темпами, і до кінця 2015 року ми плануємо, що їх обсяг досягне майже 18 млрд. Дол.», - Обіцяє голова НБУ Валерія Гонтарєва. Резерви дійсно ростуть, хоча і не дуже жваво: за липень на 111 млн. Дол. - До 10375 млн. Дол. На початок серпня.

Резервам частково допомогли нові зовнішні позики - надходження 878 млн. Дол. - Кошти в рамках кредитних програм від ЄС, Світового банку та від розміщення держоблігацій України. Крім того, Нацбанку вдалося купити на відкритому ринку 89 млн. Дол. Радує, що резерви зросли, незважаючи на всі нові потреби у виплатах країни за зовнішнім боргом. Адже, наприклад, тільки в липні Україна виплатила 536 млн. Дол., Крім того, 219 млн. Дол. Було перераховано Міжнародному валютному фонду.

Восени виплати за зовнішніми боргами будуть набагато більше, якщо не вдасться домовитися з зовнішніми приватними кредиторами. Але торги з ними, схоже, наближаються до розв'язки. Принаймні, в оновленому Меморандумі України і МВФ (докладніше див. Табл.) Йдеться про завершення переговорів з кредиторами до кінця вересня 2015 року. У МВФ, між тим, відзначають, що найбільш спірним пунктом торгів залишається рівень списання основної суми боргу. 5 серпня в західних ЗМІ з'явилася інформація про те, що комітет кредиторів на чолі з фондом Franklin Templeton, який веде переговори з Україною про реструктуризацію єврооблігацій, вважає неприйнятним останнє речення, зроблене українським урядом. Це означає, що поки подолати ключові розбіжності в позиціях України і кредиторів щодо суми списання не вдалося.

Тому міністерство фінансів починає активніше нагадувати, що може застосувати мораторій на зовнішні виплати: «Враховуючи юридичні та часові обмеження, що існують в питанні досягнення та реалізації будь-якої домовленості щодо реструктуризації боргу, у разі нездатності досягти такої домовленості на рівні держави на початку наступного тижня ( 10-11 серпня. - Ред.), Україна буде змушена використовувати альтернативні механізми для забезпечення фінансування її програми співпраці з МВФ ».

Україна квапить кредиторів не просто так - у вересні та жовтні грядуть виплати за єврооблігаціями, які, власне, і внесені в програму реструктуризації. Крім того, у другій половині вересня в Україні знову приїде місія МВФ для другого перегляду програми розширеного фінансування EFF. Для швидкого рішення щодо третього траншу необхідно чітке розуміння параметрів реструктуризації держборгу.

1 из 1

Ну і головне: реструктуризація не призведе до погіршення фінансового стану України, навпаки - ситуація нормалізується: «Успішне завершення переговорів щодо реструктуризації боргу має підняти настрій споживачів, інвесторів і підприємців, - вважає голова правління UniCredit Bank Тамара Савощенко. - Провал переговорного процесу може спричинити закриття програм торгового фінансування та заблокувати доступ на зовнішні ринки капіталу України і українським компаніям. За ризики доведеться платити премію, що негативно позначиться на прямих інвестиціях в Україну. Позитивом тут є те, що МВФ, Світовий банк і основні партнери (Японія, ЄС, США і Канада) вже підтвердили свою готовність допомагати Україні навіть у разі дефолту, що знижує ризики ».

Курси на осінь

А як же валютний ринок? Літо міжбанк переживає без особливих потрясінь. Більш того, з 29 липня по 7 серпня гривня зміцнилася на 0,6 п. П. - До 21,48 грн. / Дол. (Середньозважений курс на міжбанку). У банках кажуть, що стабільність гривні пов'язана як з адміністративними методами НБУ, що обмежують купівлю валюти фізособами та юрособами, так і з низьким попитом компаній внаслідок падіння обсягів імпорту.

Однак восени положення гривні може похитнутися. Оскільки оновлений Меморандум України і МВФ говорить про те, що Нафтогаз зобов'язаний купувати валюту тільки на міжбанківському ринку, цей факт може спровокувати зростання попиту на валюту і, відповідно, привести до девальваційних наслідків. «Восени Нафтогазу доведеться закуповувати газ і точно доведеться виходити на міжбанківський ринок і купувати як мінімум 1,5 мільярда дол. США. Це може дуже серйозно вплинути на курс національної валюти до долара США - на 200-300 базисних пунктів точно, на мою думку », - вважає Тетяна Савощенко.

Держбанки відстрочили

Два державні банки отримали згоду кредиторів на реструктуризацію свого зовнішнього боргу. Це істотно знижує навантаження на резерви НБУ в найближчій перспективі, а значить, і на курс гривні. Укрексімбанк отримав згоду розстрочити погашення зобов'язань на загальну суму в 1,475 млрд. Дол. На сім років. Ощадбанк також успішно домовився про реструктуризацію зовнішнього боргу на сім років - на суму 1,3 млрд. Дол.

Джерело: http://dengi.ua/clauses/135491_Novye_...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали