Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як обліковувати дивіденди засновнику фермерського господарства?

Фермерське господарство (далі – ФГ) виплачує дивіденди засновнику-фізособі. Як їх правильно оформити та відобразити в бухгалтерському обліку?

Виплату розподіленого прибутку членам ФГ зазвичай вважають дивідендами. Проте ні в раніше чинному Законі від 20.12.91 р. № 2009-ХII «Про селянське (фермерське) господарство», ні в прийнятому замість нього і чинному на сьогодні Законі від 19.06.03 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» (далі – Закон № 973) доходи членів ФГ не названо дивідендами. Водночас відповідь на поставлене запитання є принципово важливою для цілей як бухобліку, так і оподаткування.

З позиції бухгалтерського обліку дивіденди – це частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до частки їх участі у власному капіталі підприємства (п. 4 П(С)БО 15 «Доходи»).

У податковому законодавстві дивідендами є платіж, який здійснюється юридичною особою – емітентом корпоративних прав на користь власника таких корпоративних прав у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку (пп. 14.1.49 Податкового кодексу, далі – ПК). А корпоративними правами є права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації (пп. 14.1.90 ПК).

Як передбачено ч. 4 ст. 1 Закону № 973, у статуті ФГ має бути зазначено порядок формування майна (складеного капіталу). А в ст. 20 цього Закону зазначено, що володіння, користування та розпорядження майном ФГ здійснюється відповідно до його статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами такого господарства та законом.

Отже, у статуті ФГ слід прописати (або внести зміни до чинного):

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали