Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як передати приватне підприємство у власність іншій особі

25.09.2018 5343 0 1


Для кого ця стаття: для власників приватних підприємств (далі – ПП), які відчужують ПП або мають бажання передати його у спадок.

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як діяти в разі відчуження ПП та яким є порядок оподаткування операції з переходу права власності на ПП.


Процес передачі корпоративних прав ПП має свої особливості. Тому, коли у власника виникає необхідність продати/подарувати повністю ПП, у нього виникають запитання: у якій послідовності діяти та куди звертатися? Тож у цій консультації розглянемо порядок дій у разі переоформлення права власності на ПП та оподаткування доходів сторін, а також наведемо зразок рішення власника про продаж корпоративних прав.

Що треба знати про ПП

Приватним визнається підприємство, що діє на основі приватної власності (ст. 113 Господарського кодексу, далі – ГК):

  • одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці;
  • суб’єкта господарювання – юридичної особи.

ПП може бути (ст. 63 ГК):

  • унітарним, тобто створеним одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який призначається (обирається) засновником (наглядовою радою такого підприємства в разі її утворення), керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства;
  • корпоративним, що утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об’єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства. Корпоративними є кооперативні підприємства, підприємства, що створюються у формі господарського товариства, а також інші підприємства, у тому числі засновані на приватній власності двох або більше осіб.

У разі передачі ПП однією особою іншій слід ураховувати, що таке підприємство є єдиним майновим комплексом (далі – ЄМК), який використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як ЄМК входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як відчужувати ПП

Законодавством установлено вимоги до державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, переходу і припинення. Тож ПП є об’єктом цивільних прав і може вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої у порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту або не обмежені в обороті, або не є невід’ємними від фізичної чи юридичної особи. Оборотоздатність ПП як нерухомого майна свідчить, що ПП можна продати, подарити або успадкувати. Розглянемо порядок дій для першого варіанта – продажу ПП.

По-перше, слід прийняти та оформити належним чином рішення про продаж ПП (див. зразок, у т.ч. в кінці публікації для завантаження).

ЗРАЗОК

Рішення № 5
власника ПП «Калина»

Код ЄДРПОУ 1234568

м. Київ    07.08.18 р.

Я, громадянин України Сидорук Микола Петрович, що проживає за адресою: м. Київ, вул. Кошиця, 10, паспорт серії АН № 456895, виданий Дарницьким РУ ГУ МВС України в м. Києві 17.12.2000 р., ідентифікаційний номер 12385469825, будучи єдиним власником приватного підприємства «Калина» (далі – ПП «Калина»), ВИРІШИВ:

1. Продати ПП «Калина» громадянці Петренко Марії Олександрівні, яка проживає за адресою: м. Київ, вул. Болбочана, 4, паспорт серії ВК № 456753, виданий Дарницьким РУ ГУ ДМС України в м. Києві 04.02.07 р. Після оформлення договору купівлі-продажу права власності на ПП «Калина» статут, до якого внесено відповідні зміни про власника, підписує Петренко Марія Олександрівна.

2. Унести зміни до статуту ПП «Калина», виклавши його в новій редакції, та затвердити статут.

3. Після укладення договору купівлі-продажу права власності між Сидорук М. П. та Петренко М. О., а також викладення статуту в новій редакції подавати документи на державну реєстрацію внесення змін до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань стосовно ПП «Калина» буде новий власник Петренко М. О.

Власник    (підпис)    Сидорук М. П.

По-друге, при оформленні продажу ПП треба враховувати, що такі договори (купівлі-продажу, дарування, міни) укладаються в письмовій формі та підлягають нотаріальному посвідченню, крім тих, які перебувають у податковій заставі (ст. 657 ЦК). Вартість продажу ПП погоджується сторонами та фіксується в договорі.

Правочин щодо розпорядження майном може бути посвідчений нотаріусом без згоди другого з подружжя у разі, якщо з документа, що посвідчує право власності, договору, укладеного між подружжям, акта цивільного стану про укладення шлюбу та інших документів випливає, що зазначене майно є особистою приватною власністю одного з подружжя, тобто набуте до реєстрації шлюбу, за час шлюбу, але на умовах, передбачених шлюбним або іншим договором, укладеним між подружжям, за договором дарування, або в порядку спадкування, або за кошти, які належали їй (йому) особисто, тощо.

Майте на увазі! Якщо ПП є спільною сумісною власністю, зокрема подружжя, то обов’язково потрібна згода іншого члена подружжя. Виняток – реєстрація ПП до реєстрації шлюбу або якщо умовами шлюбного або іншого договору, укладеного між подружжям, передбачено протилежне (див. цитату вище), або ПП отримане за договором дарування/у спадок, або за кошти, які належали одному з подружжя особисто, тощо (пп. 4.4 п. 4 гл. 1 розд. ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Мін’юсту від 22.02.12 р. № 296/5).

Складання заповіту власником ПП

Власник ПП може передати право власності на ПП за заповітом. Нотаріус посвідчує заповіти фізосіб із повною цивільною дієздатністю, у тому числі подружжя, які складені відповідно до вимог ст. 1233–1257 ЦК та особисто подані нотаріусу. У заповіті зазначаються місце і час його складання, дата та місце народження заповідача.

Заповіт підписує особисто заповідач. При посвідченні заповіту від заповідача не вимагається подання доказів, які підтверджують його право на майно. Але при цьому слід урахувати, що документи, що підтверджують права власності на ПП, подаються нотаріусу для вступу у спадок, тобто спадкоємцями.

Заповіт, написаний заповідачем власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів, посвідчується нотаріусом. На прохання фізособи нотаріус може записати заповіт з її слів власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів. У цьому разі заповіт має бути вголос прочитаний заповідачем і підписаний ним, про що зазначається перед його підписом (ст. 1248 ЦК).

Порада! Заповіт, яким буде передбачена передача ПП у власність іншої особи, має бути складений так, щоб розпорядження заповідача не викликало незрозумілостей чи суперечок після відкриття спадщини. За заповітом майно може бути заповідане тільки у власність.

Нотаріус перевіряє, чи не містить заповіт розпоряджень, що суперечать вимогам законодавства. Крім того, відомості про заповіти підлягають обов’язковій держреєстрації нотаріусом у Спадковому реєстрі (ст. 1247 ЦК).

Реєстрація нового власника в ЄДР

Ми вже з’ясували, що після укладення договору (купівлі-продажу, міни, дарування тощо) стосовно відчуження права власності на ПП необхідно внести зміни до статуту, виклавши його в новій редакції. Після цього треба внести відповідні зміни стосовно нового власника та змін до статуту ПП до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР).

Для держреєстрації у ЄДР нової редакції статуту ПП суб’єкту держреєстрації слід подати (ч. 4 ст. 17 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», далі – Закон № 755):

  • заяву про держреєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, за формою, затвердженою наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5, далі – Наказ № 3268);
  • примірник оригіналу (або нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юрособи про зміни, що вносяться до ЄДР;
  • установчий документ юрособи в новій редакції.

Зверніть увагу! Усі заяви, затверджені Наказом № 3268, що подаються для держреєстрації юросіб та фізосіб-підприємців, починаючи з 24.09.18 р. викладено в новій редакції, щоправда, з незначними змінами, у тому числі заява про внесення змін до відомостей про юрособу.

Хто повинен подавати документи для внесення змін до ЄДР у зв’язку із зміною власника ПП?

На жаль, законодавство не містить точної відповіді на це запитання. Утім Законом № 755 установлено, що заявником може бути засновник чи інша уповноважена на те особа (ст. 1). Тому, на нашу думку, подавати документи має новоспечений власник, адже він уже отримав у власність ПП, а старий власник позбувся таких прав. Інакше колишньому власнику доведеться видавати довіреність від ПП на вчинення дій із внесення змін до ЄДР. Але навіщо робити зайві рухи, коли новий власник має право самостійно подати держреєстратору перелічені документи для внесення вказаних змін.

До того ж на такий порядок дій вказує і ст. 4 Закону № 755: зміни в ЄДР мають проводитися на підставі документів, які засвідчують події, що вже фактично відбулися, а не ті, які мають відбутися у майбутньому. Тому вважаємо, що і за цією нормою документи має подавати новий власник ПП.

Цікавий нюанс! Наразі держреєстратором у сфері ЄДР може бути нотаріус (ст. 6 Закону № 755). Тому, аби заощадити час та не бігати по службах, можна звернутися до нотаріуса, який і договір посвідчить, і внесе зміни до ЄДР.

Оподаткування доходів сторін угоди

Корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (пп. 14.1.90 Податкового кодексу, далі – ПК). Тому в разі відчуження (відступлення) частки або всього ПП з метою оподаткування йтиметься про продаж корпоративних прав, а в разі отримання їх у спадщину – спадкування корпоративних прав.

Порядок оподаткування інвестиційного прибутку (далі – ІП) регулюється п. 170.2 ПК.

Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування ІП звітним періодом вважається календарний рік (пп. 170.2.1 ПК).

До складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінрезультату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року (пп. 170.2.6 ПК). Тобто об’єктом обкладення ПДФО буде вважатися ІП, для визначення якого враховуються витрати на придбання такого інвестиційного активу.

При цьому до витрат, пов’язаних із придбанням корпоративних прав, можуть бути віднесені лише документально підтверджені витрати фізособи, спрямовані, наприклад, на формування статутного капіталу.

Що стосується спадкування та дарування, то дохід від таких операцій оподатковується однаково (п. 174.6 ПК).

Варто зазначити, що об’єкт комерційної власності, а саме: цінні папери (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об’єкт бізнесу як такий, тобто власність на ЄМК, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу від неї, майнові та немайнові права спеціально виділено у пп. «в» п. 174.1 ПК в окрему групу як об’єкти спадщини.

Якщо майно, яке належить батькові, успадковує син, то всі об’єкти спадщини оподатковуються за нульовою ставкою (пп. «а» пп. 174.2.1 ПК), адже син належить до членів сім’ї першого ступеня споріднення (пп. 14.1.263 ПК).

Отже, на підставі наведених норм ПК можна зробити такі висновки щодо оподаткування доходів у разі передачі, продажу або спадкування ПП (див. таблицю).

Вид операції

Для попереднього власника або спадкодавця

Для нового власника або спадкоємця

1

2

3

Продаж ПП (вважається операцією з інвестиційними активами)

Об’єктом оподаткування є різниця між вартістю продажу інвестиційного активу та витратами на його придбання (наприклад, внеску в статутний капітал)

Отримання у власність інвестиційного активу не призводить до виникнення доходу.
Дохід виникне у разі продажу такого інвестактиву та отримання ІП

Наступного за звітним року обов’язково подається декларація про майновий стан і доходи. Якщо ІП відсутній, то податки не сплачуються.
У разі виникнення ІП необхідно сплатити ПДФО (18 %) та військовий збір (1,5 %)

Спадкування (дарування) та передача ПП (передача інвестактиву, у т. ч. ПП, розглядається ДФС як дарування)

При передачі у спадщину майна дохід у спадкодавця не виникає

Усі об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковуються за нульовою ставкою.
Наступного за звітним року обов’язково подається декларація про майновий стан і доходи

Якщо власник ПП має намір передати права власності на нього іншій особі або родичу, то залежно від цього наміру (продаж, дарування або передача у спадщину) він нотаріально посвідчує відповідну угоду або заповіт. Після цього потрібно внести зміни до статуту підприємства (викласти його в новій редакції) та внести до ЄДР відповідні зміни стосовно нового власника та змін до статуту ПП. Порядок оподаткування доходів у разі передачі, продажу або спадкування ПП ми навели в зручній таблиці.

Співавтор
Сергій Наумов

Рішення.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали