Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Із сум лікарняних самозайнятим особам утримується ПДФО та військовий збір

У Листі ДФС від 24.03.2016 р.№ 6416/6/99-99-7-02-02-15 розглянуто питання щодо сплати ПДФО та військового збору з виплачених Фондом соцстрахування з тимчасової втрати працездатності самозайнятим особам сум матеріального забезпечення.

Відповідно до діючого законодавства, особи, що забезпечують себе роботою самостійно (займаються підприємницькою діяльністю, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов’язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в т.ч. члени творчих спілок, творчі працівники, які є членами творчих спілок), мають право на матзабезпечення та соцпослуги.

Зокрема, за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матзабезпечення:

  • допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд ха хворою дитиною);
  • допомога по вагітності та пологах;
  • допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві).

Доходом фізособи-підприємця або особи, що провадить незалежну профдіяльність, є доходи, отримані зазначеними особами виключно від здійснення підприємницької діяльності або незалежної професійної діяльності.

Одночасно податківці зауважили, що відповідно до п. 177.6 ПКУ якщо фізособа- підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку - фізосіб.

У той же час п.п. 4 п. 292.11 ПКУ передбачено, що до складу доходу фізособи-єдинника не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів загальнообов’язкового державного соцстрахування.

Таким чином, дохід у вигляді матзабезпечення, який виплачується ФСС з ТВП, не включається до доходу фізособи-підприємця або самозайнятої особи, однак оподатковується за загальними правилами для платників податків-фізосіб.

Нагадаємо: порядок оподаткування фізособі ПДФО регламентується розд. IV ПКУ, відповідно до пп. 165.1.1 якого не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зокрема, сума допомоги по вагітності та пологах, та сума страхових виплат, які платник податку отримує від фондів державного соцстрахування. Винятком є виплата зарплати, грошової (вихідної) допомоги при виході на пенсію або у відставку та виплату лікарняних.

До того ж, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на поховання фізособи, зокрема, фондами загальнообов’язкового державного соцстрахування.

Усі інші доходи, крім визначених ст. 165 ПКУ, включаються до оподатковуваного доходу.

Таким чином, дохід, отриманий фізособою-підприємцем та особою, яка провадить незалежну профдіяльність, у вигляді матеріального забезпечення (допомоги по вагітності та пологах, допомоги на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві) від фондів державного соцстрахування не оподатковуються ПДФО та військовим збором.

У той же час якщо фондом нараховується (виплачується) дохід у вигляді допомоги по тимчасовій непрацездатності, сума такого доходу є об’єктом оподаткування ПДФО та військовим збором.

Нагадаємо, податковий агент під час виплати (нарахування) оподатковуваного доходу на користь платника податку, зобов’язаний утримати ПДФО 18% та військовий збір 1,5% із суми такого доходу за його рахунок.

У ф. № 1ДФ сума допомоги по вагітності та пологах відображається за ознакою доходу «128», допомога на поховання – «146», допомога по тимчасовій непрацездатності – «127».

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали