Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Олександр Ревчук: «Справляння військового збору буде продовжено на 2015 рік»

Олена Зав'ялова

11.11.2014 1110 0 1


Із 3 серпня 2014 року набув чинності Закон України від 31.07.14 р. № 1621, яким тимчасово (до 1 січня 2015 року) уведено військовий збір. За перший місяць свого існування новий збір уже приніс державі 287,1 млн грн. Про перспективи військового збору та труднощі, які виникали при його сплаті, ми вирішили розпитати Олександра Ревчука, директора департаменту доходів і зборів із фізичних осіб Державної фіскальної служби України.


Олександр Ростиславович Ревчук – заступник директора департаменту доходів і зборів із фізичних осіб Державної фіскальної служби України, начальник управління контрольно-перевірочної роботи доходів і зборів із фізичних осіб.
Закінчив Київський інститут народного господарства ім. Д. С. Коротченка за фахом «Фінанси та кредит», здобув кваліфікацію економіста.
Працює в податкових органах із 1991 року. У центральному апараті – із серпня 1993 року.
Управляє та безпосередньо здійснює контроль над роботою підрозділів документальних перевірок структурних регіональних підрозділів щодо правильності обчислення, своєчасного та повного перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб, єдиного соціального збору та обов'язкових платежів.
Цікавиться міжнародною практикою застосування податкового законодавства.


– Олександре Ростиславовичу, чи відповідає сума військового збору, що надійшла до держбюджету у серпні, прогнозним показникам?

– У цілому так, відповідає. За нашими розрахунками, надходження від військового збору повинні становити близько 500 млн грн. на місяць. Ураховуючи, що в серпні збір був нарахований і сплачений тільки із зарплат за першу половину місяця (аванс), сума виправдовує очікування.

– Зміни, унесені до Податкового кодексу відносно військового збору, набули чинності 3 серпня. У багатьох платників податків виникало запитання про оподаткування доходів за 1 і 2 серпня.

– Так, запитання були. Ми давали роз'яснення, що відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто під обкладання збором підпадають тільки доходи, нараховані після 3 серпня 2014 року. У тому числі суми доходів, нараховані за періоди до цієї дати. Зокрема, доходи за 1, 2 серпня, якщо вони нараховувалися пізніше 3 серпня 2014 року, підлягають обкладанню військовим збором на загальних підставах. Доходи, нараховані до 3 серпня 2014 року, але виплачені після цієї дати, не підлягають обкладанню збором.

– Чи утримується військовий збір із лікарняних?

– Оскільки оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності і сума допомоги з тимчасової непрацездатності з метою обкладання ПДФО прирівнюються до заробітної плати, то такі виплати є об'єктом обкладання військовим збором. При цьому військовий збір утримується з тих сум допомоги, які були нараховані після 3 серпня 2014 року.

– А як щодо так званих декретних лікарняних?

– Допомога по вагітності та пологах є соціальною виплатою і не відноситься до фонду заробітної плати (згідно з п. 3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5). Крім того, декретні лікарняні не обкладаються ПДФО. У зв'язку із цим підстав для утримання військового збору з допомоги по вагітності та пологах немає.

– Не все зрозуміло і з оподаткуванням доходів нерезидентів...

– Нагадаю, згідно з п. 162.1 Податкового кодексу платниками податку є фізособи-резиденти, які отримують доходи із джерела їх походження в Україні, фізособи-нерезиденти, які отримують доходи із джерела їх походження в Україні, і податкові агенти.

Тобто потрібно враховувати місцезнаходження джерела походження доходу – в Україні чи за її межами. При цьому не має значення, хто отримує дохід – резидент чи нерезидент. Якщо джерело походження в Україні – дохід обкладається податком.

– Які доходи за цивільно-правовими договорами підлягають обкладанню військовим збором?

– Об'єктом обкладання військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або виплат і винагород, що нараховуються платнику у зв'язку із трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Основна заробітна плата – це винагорода за виконану роботу відповідно до норм праці. Для робітників вона встановлюється у вигляді тарифних ставок і відрядних розцінок, а для службовців – у вигляді посадових окладів. Оплата праці позаштатних працівників за роботи, виконані за договорами цивільно-правового характеру, включаючи договір підряду (за винятком фізичних осіб – суб'єктів підприємницької діяльності), включається до фонду основної заробітної плати. Таким чином, обкладанню військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, що відносяться до фонду оплати праці.

– Чи справляється військовий збір із сум, виплачених фізособі-підприємцю за цивільно-правовим договором?

– Сума такого доходу не підлягає обкладанню військовим збором. Адже об'єктом обкладання військовим збором є, зокрема, доходи у формі заробітної плати. А заробітна плата – це виплати, які надаються платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму.

– У ПДФО та військового збору багато спільного?

– Так, але найбільш істотна відмінність військового збору від ПДФО полягає у визначенні бази оподаткування. Військовим збором обкладається весь дохід, без відрахування сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Але ця норма може найближчим часом змінитися. Уже зареєстровано законопроект, згідно з яким база оподаткування військовим збором буде розраховуватися так само, як і для ПДФО.

– Друга істотна відмінність – ставка?

– Нагадаю, ставка військового збору лінійна і становить 1,5 %.

– Хто перераховує військовий збір за відокремлений підрозділ юридичної особи?

– Оскільки військовий збір зараховується до державного бюджету, юридична особа перераховує військовий збір як за себе, так і за не вповноважений відокремлений підрозділ (до бюджету за своїм місцем розташування).

– Чи потрібно утримувати військовий збір із суми, сплаченої за квартиру, яку підприємство орендує для свого працівника?

– Якщо оплата підприємством оренди житла для працівника передбачена колективним або трудовим договором, то такий дохід працівника розцінюється як зарплата й обкладається військовим збором.

Однак якщо колективний договір не містить положень щодо оплати підприємством найманого житла, такий дохід буде для працівника додатковим благом. У такому випадку військовий збір із суми орендної плати не утримується.

– Хто саме відповідає за нарахування, утримання та сплату (перерахування) військового збору до бюджету?

– Відповідальними за утримання та сплату військового збору до бюджету є, зокрема, роботодавець і податковий агент, який сплачує податки з доходів, що є об'єктом обкладання військовим збором.

– Яка передбачена відповідальність податкового агента за ненарахування та несплату військового збору?

– Пунктом 127.1 ПК передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податку спричиняє накладення штрафу в розмірі 25 % суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1 095 днів, караються штрафом у розмірі 50 % суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

За дії, передбачені абзацом першим п. 127.1 ПК, учинені протягом 1095 днів втретє і більше, загрожує штраф у розмірі 75 % несплаченої суми податку.

Якщо податковий агент самостійно виявить несплату або нарахування податку і виправить помилку в наступних податкових періодах, зазначені штрафи не застосовуються.

– Чи планує фіскальна служба підготувати консультацію щодо сплати військового збору?

– Так, уже підготовлено проект наказу «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо обкладання доходів фізичних осіб військовим збором». Зараз він узгоджується.

– Які, на Вашу думку, перспективи військового збору? Чи буде він існувати після 1 січня 2015 року? Якщо так, то чи зміниться ставка?

– Думаю, справляння військового збору буде продовжене на 2015 рік за нині діючою ставкою. Адже він уведений з метою фінансування заходів щодо підвищення обороноздатності держави.

Бесіду вела Олена Зав'ялова

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали