Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Валютные исправления в налоговых накладных

15.01.2021 82 0 0

Налогоплательщик осуществляет поставку товара, ранее ввезенного на таможенную территорию Украины. Оплата такого товара осуществляется частично авансовым платежом, частично после поставки товара. По условиям договора стоимость неоплаченной части может быть изменена посредством составления акта корректировки стоимости с учетом изменения курса евро к гривне на межбанке на день, предшествующий дню оплаты.

В таком случае необходимо:

  • при поступлении предоплаты поставщик обязан начислить налоговые обязательства исходя из объемов такой оплаты на каждую из дат ее получения и составить НН по таким операциям с регистрацией их в ЕРНН. Такие зарегистрированные НН являются основанием для включения указанных в них сум НДС в налоговый кредит покупателя;
  • если на дату поставки будет составлена НН, а затем в связи с увеличением стоимости отгруженного товара и изменением валютного курса (при неизменном объеме) покупатель осуществляет доплату - поставщик на дату такой доплаты должен составить расчет корректировки и зарегистрировать его в ЕРНН.

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 18.12.2020 р. № 5255/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо коригування податкових зобов’язань у разі із збільшенням вартості відвантаженого товару та зміною курсу валюти та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює постачання товару, який раніше був ввезений на митну територію України.

Оплата такого товару здійснюється частково авансовим платежем, частково після постачання товару.

Згідно з умовами договору, вартість неоплаченої частини товару може бути змінена шляхом складання акту коригування вартості з врахуванням зміни курсу євро до гривні на міжбанківській валютній біржі на день, що передуватиме дню оплати.

Основні засади господарювання в Україні визначено Господарським кодексом України (далі – ГКУ), який регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 67 ГКУ відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

Згідно з ГКУ ціна є вираженим у грошовій формі еквівалентом одиниці товару (продукції, робіт, послуг, матеріально-технічних ресурсів, майнових та немайнових прав), що підлягає продажу (реалізації), який повинен застосовуватися як тариф, розмір плати, ставки або збору, крім ставок і зборів, що використовуються в системі оподаткування (частина 1 статті 189 ГКУ).

Згідно із частиною 2 статті 189 ГКУ ціна є істотною умовою господарського договору.

Ціна зазначається в договорі у гривнях.

Ціни у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) можуть визначатися в іноземній валюті за згодою сторін.

Таким чином, нормами ГКУ передбачено формування ціни за одиницю товару.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (пункт 187.1 статті 187 ПКУ).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений Кодексом термін.

Терміни реєстрації податкових накладних встановлено пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 39 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

При цьому пунктом 201.7 статті 201 ПКУ передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Таким чином, при надходженні попередньої оплати вартості товарів (послуг), які будуть поставлені у наступних періодах, постачальник таких товарів (послуг) зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з обсягу такої оплати на кожну з дат, на яку отримано оплату, та скласти податкові накладні за такими операціями та зареєструвати їх в ЄРПН.

Такі зареєстровані у ЄРПН податкові накладні є підставою для включення суми ПДВ, що зазначені у них, до податкового кредиту покупця.

Порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної визначено пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).

Згідно із пунктом 21 Порядку № 1307, у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 Кодексу постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Таким чином, у разі збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг внаслідок наступного за постачанням перегляду цін, з урахуванням норм пункту 187.1 статті 187 ПКУ та Порядку № 1307, розрахунок коригування складається на дату доплати чи повернення коштів.

Отже, якщо на дату постачання товару постачальником – платником ПДВ була складена податкова накладна, а потім у зв'язку із збільшенням вартості відвантаженого товару та зміною курсу валюти при незмінному обсязі покупець здійснив доплату, постачальник повинен на дату доплати скласти розрахунок коригування та зареєструвати такий розрахунок коригування в ЄРПН.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано

Комментарии к материалу

Лучшие материалы