Нерухомість: дорожчає чи дешевшає?

Банківська криза змусила українців забрати свої кошти з банків. А найпопулярнішою альтернативою депозитам в Україні традиційно є нерухомість. Вкладення грошей у житло є набагато надійнішими. Тому ще у середині минулого року намітилась динаміка з активним вкладенням коштів з банків в ринок первинної житлової нерухомості.

Не дивлячись на те, що в Україні, за різними оцінками, від 50 до 70% міського населення або не має своєї квартири, або потребує поліпшення житлових умов, квартири і будинки люди купують не тільки для проживання. В Україні, як і в усьому світі, квадратні метри є ще й фінансовим інструментом для збереження активів та отримання прибутку. Квартиру часто купують, щоб потім можна було її перепродати чи здавати. Найбільшим попитом з такою метою користуються однокімнатні квартири, які вважаються найбільш ліквідними. Але щоб отримати прибуток від перепродажу нерухомості, треба мати впевненість, що ціна її з часом зростатиме.

Проте, економічна криза, яку зараз переживає наша країна, зазвичай супроводжується падінням цін на нерухомість. Це спричинене зменшенням платоспроможності населення, і відповідно зниженням попиту на ринку. Що ж стосується сьогоднішньої ситуації в Україні, то динаміка цін на нерухомість цілком залежить від того, у якій валюті її оцінювати.

Доларові ціни поводяться цілком "адекватно": за кризовий рік вартість нерухомості на вторинному ринку у великих мегаполісах подешевшала на 10-20%, на первинному – на 15-25%. Але роботи висновок про невигідність вкладення грошей у нерухомість зарано. Адже у гривневому еквіваленті у березні цього року вартість квадратного метра в новобудовах зросла в середньому на 20%. Таке підвищення забудовники пояснюють подорожчанням всіх матеріалів та комплектуючих внаслідок різкого обвалу гривні в лютому. Собівартість будівництва зросла, тож знижувати ціни найближчим часом будівники не планують.

При цьому, ціни на вторинному ринку нерухомості знаходяться під впливом психологічного чинника. Вартість житла у нас традиційно перераховується в долари, тому продавцю психологічно важко продавати квартиру, яка, наприклад, ще недавно коштувала 60 тис. доларів за 40 тис. доларів. Він скоріше воліє «притримати» власність до кращих часів, аніж знижувати ціни.

Зниженню цін не сприяє і незабезпеченість українців житлом. Попит на квартири та будинки зберігатиметься ще доволі довго. Тож у ріелторів - оптимістичні прогнози на друге півріччя поточного року. На думку фахівців у другому півріччі кількість угод з нерухомість може вирости. А якщо так, то для зниження гривневих цін причин немає.

Що стосується доларових цін, то на думку деяких експертів, справедливою буде ціна на рівні в середньому $732 за квадратний метр. До речі, зараз на вторинному ринку метр в середньому коштує $1200,а на первинному ринку – $800.

Олена Зав’ялова