Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Як розрахувати свою майбутню пенсію

Формула для всіх

Скажемо відразу, що описати всі тонкощі пенсійного законодавства в одній статті неможливо. Тому ми не будемо заглиблюватися в тонкощі і спецпенсії, а розглянемо принципи нарахування звичайної трудової пенсії, яка буде призначена переважній більшості. Навіть якщо ви ще не пенсіонер, то зможете хоча б приблизно прикинути, на яку допомогу від держави зможете розраховувати.

Відповідно до закону про пенсійне страхування, загальна формула для розрахунку трудової пенсії в Україні має наступний вигляд:

П = ЗС х КЗ х КС,

де П - розмір пенсії в гривнях;
ЗС - середня місячна заробітна плата в Україні за три останні календарні роки;
КЗ - коефіцієнт заробітної плати;
КС - коефіцієнт стажу.
Давайте розберемося, що значить кожний з цих коефіцієнтів, від яких безпосередньо залежить розмір вашої майбутньої пенсії.

Середня зарплата

Для розрахунку береться середня зарплата по країні за останні три роки перед виходом на пенсію. Наприклад, якщо ви виходите на заслужений відпочинок в 2015 році, то фахівці Пенсійного фонду України беруть показник середніх зарплат за 2012-2014 роки. Цього року він становить 2 960 грн. 79 коп.

Якщо ви виходите на пенсію в 2016 році, то в якості середньої зарплати візьмуть вже показник за 2013-2015 роки. Ця сума буде більше, але на скільки, поки ніхто не знає.

Багато що залежить від стажу

Другий важливий показник - це ваш трудовий стаж. Чим довше ви працювали, тим на більшу пенсію можете розраховувати. Математика тут досить проста - за кожен відпрацьований рік ви отримаєте 1,35% від свого заробітку.

- Якщо людина пропрацювала 10 років, то він має право на 13,5% від свого заробітку, - пояснили нам в Пенсійному фонді. - Якщо стаж 20 років, то пенсія становитиме 27% від заробітку. І так далі. Тобто якщо у вас стаж 30 років, то ваша пенсія становитиме 40,5% від вашого заробітку.

При цьому фахівці уточнюють, що розрахунок ведеться помісячно. Але сам підсумковий коефіцієнт не може перевищувати 75% заробітку. Для працівників шкідливих виробництв - не більше 85% від заробітку.

Якщо ж ви відпрацювали більше 30 років для жінок і 35 років для чоловіків, то отримаєте додаткову надбавку.

- За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років для чоловіків і 30 років для жінок пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, - пояснюють в ПФ. - Тобто якщо у чоловіка стаж 45 років, то додатково він отримає надбавку у вигляді 10% від мінімальної пенсії, що становить з 1 вересня 1074 грн. Разом його прибавка складе 107 грн. 40 коп.

Порівнюйте із зарплатою по країні

Найскладнішим елементом у розрахунку пенсії є визначення коефіцієнта стажу. Справа в тому, що для розрахунку пенсії береться заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Правда, поки що існує ряд винятків.

- До 1 січня 2016 року діє виняток із правил: пенсіонери можуть враховувати свою зарплату до 1 липня 2000 року, але тільки в тому випадку, якщо вона підтверджена довідками, - пояснили в Пенсійному фонді. - Виняток застосовується, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, тобто п&;яти років.

При цьому якщо у вас були якісь місяці, коли ви не працювали або отримували мало, то їх можна викинути при розрахунку.

- З періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, на вибір можна виключити періоди строком до 60 календарних місяців страхового стажу, - пояснюють у Пенсійному фонді. - Правда, відмічені періоди в сумі повинні складати не більше 10 відсотків тривалості страхового стажу. При цьому період, за який враховується заробітна плата, не може бути менше 60 календарних місяців.

Далі найскладніший момент - потрібно порівняти свою зарплату за кожен місяць із середньою по країні за той же місяць. Щоб отримати щомісячні значення коефіцієнта заробітної плати, потрібно свою офіційну зарплату розділити на середню по країні. Ці показники є на сайті Пенсійного фонду України.

Після цього всі отримані коефіцієнти потрібно розділити на кількість взятих для розрахунку пенсії місяців і отримати загальний КЗ - коефіцієнт заробітної плати, який вже і підставляти в формулу.

Правда, якщо у вас була величезна зарплата, наприклад в 20 разів більше середньої, то на пенсію в 20 разів більше середньої ви розраховувати не можете. За законом максимальний розмір пенсії не може бути більше 10 мінімальних пенсій, тобто 10470 грн.

Приклад для розрахунку

Припустимо, жінка виходить на пенсію, відпрацювавши сумарно 33 роки і 6 місяців. Після розрахунку коефіцієнта заробітної плати вийшло, що її зарплата була на 63% вище середньої по країні. Тобто її КЗ = 1,63. На яку пенсію вона може розраховувати?

Розраховуємо коефіцієнт стажу:

КС = 33,5х1,35% = 45,22%.

Дивимося середню зарплату за останні три роки, встановлену на 2015 рік. Цього року показник становить 2 960 грн. 79 коп.

Підставляємо ці значення в формулу:

П = 2960,79х0,4522х1,63 = 2182,35 грн.

Однак це не все. Жінка ще може розраховувати на надбавку 32,22 грн. за три повних перероблених року понад 30 років. Разом її пенсія становитиме 2 214 грн. 57 коп.

Правда, більшість не може розраховувати на такі суми. Якби зарплата дорівнювала середньої по країні, то пенсія б склала -

П = 2960,79х0,4522х1 + 32,22 = 1371,09 грн.

ДОРЕЧІ

Пізніше вийдеш - більше отримаєш

За законом можна збільшити собі розмір пенсії, якщо вийти на заслужений відпочинок пізніше визначеного терміну. Підвищення встановлено в таких розмірах:

0,50% за кожний повний місяць страхового стажу у разі, якщо людина відклав вихід на пенсію на строк до 60 місяців;
0,75% за кожний повний місяць страхового стажу, якщо вихід на пенсію відкладений на 60 місяців і більше.
Як говорять фахівці, якщо ви зважилися на такий крок, то надбавка вам буде нарахована автоматично, коли ви звернетеся до Пенсійного фонду для оформлення пенсії.

Джерело: 

http://kp.ua/economics/514086-kak-ras...

 

Комментарии к материалу

Лучшие материалы