Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Хто заважає бізнесу (інфографіка)

Трохи більше трьох місяців тому в Україні розпочала роботу Рада бізнес-омбудсмена Альгірдаса Шемети - новий інструмент захисту інтересів вітчизняного бізнесу. У вівторок, 28 липня, Рада презентував свої успіхи і досягнення за перший квартал роботи. Всього надійшло 172 скарги. Три місяці - недостатній термін для повноцінного аналізу, але певні висновки з обігу підприємців до бізнес-омбудсмена зробити можна, пише ЛIГАБiзнесIнформ.

В першу чергу звертає на себе увагу географія скарг. З одного Києва надійшло майже стільки ж звернень, скільки з усіх інших областей разом узятих: 84 проти 88. Швидше за все, це пояснюється двома факторами. По-перше, в Києві зареєстровано багато підприємств, фізично працюють в інших регіонах. По-друге, столичні підприємці традиційно більш активні і наполегливі у відстоюванні своїх прав, а також готові використовувати всі можливості для боротьби з чиновниками. Решта Україні варто брати приклад з київських бізнесменів.

Другий фактор, що заслуговує уваги, - на кого бізнес скаржиться. І знову «все ті ж на манежі». Майже третина скарг надійшла на Державну фіскальну службу, з незавидною стабільністю очолює всілякі антирейтинги підприємців. Непочесне друге місце посіла прокуратура, яка продовжує фабрикувати кримінальні справи для тиску на бізнес. Серед інших держорганів можна виділити місцева влада, реєстраційну службу і центральні органи влади (Верховної Ради, Кабміну, Адміністрації президента). Варто відзначити, що до компетенції бізнес-омбудсмена не входить розгляд скарг на суди, інакше, не виключено, саме на служителів Феміди скаржилися б найчастіше. Всього без розгляду Рада залишила трохи менше третини скарг, в основному через те, що суть спору не входить в зону відповідальності органу. Приблизно 25% відхилених звернень виявилися «простроченими» - тобто з моменту виникнення конфлікту минуло більше року.

Третій нюанс - які конкретно ситуації викликали обурення бізнесменів. Що стосується ГФС, то вони досить типові і про них говорять не один рік. Порушення термінів відшкодування ПДВ, причіпки при перевірках, відмови в реєстрації платниками ПДВ або податкових накладних. Як і очікувалося, зміна керівництва відомства нічого не змінила.

Зберігається і прокурорське тиск на бізнес: незважаючи на ряд гучних арештів і безперервні скандали, прокуратура продовжує третирувати підприємців. Серед основних претензій до центральної влади - ручне управління зовнішньоекономічною діяльністю, регуляторні заборони та обмеження, невиконання рішень судів. Місцеву владу в основному звинувачують у прийнятті суперечливих рішень, часто ускладнюють життя бізнесу.

У той же час радує, що вже є приклади позитивного впливу бізнес-омбудсмена на українських чиновників. Поки їх небагато: результат досягнутий всього по п'яти справах, тобто завершено виробництво менш ніж по 3% звернень, що надійшли. Пояснення просте: на розслідування по кожній справі Раді дається три місяці. У ряді випадків він справляється швидше: кожне з уже завершених виробництв зажадало близько місяця. Так, вже в наступному кварталі можна чекати набагато більш суттєвих показників роботи захисника прав бізнесу в країні.

1 из 1

Джерело: http://metronews.net.ua/news/kto-mesh...

Комментарии к материалу

Лучшие материалы