• Быстрый поиск надежных решений
    и практической информации

Uteka

Я ищу...

Где искать:

расширенный поиск
Получите доступ к более 2 миллионов готовых решений, публикаций и обзоров
Оформить
подписку

Проблеми економіки: як ситуація в Європі позначиться на Україні

ред. Uteka.ua

11.02.2016 67 0 0

Економіка ЄС балансує на межі рецесії, що змушує європейців в першу чергу думати про негайні заходи щодо захисту своїх ринків і їх стимулювання, ніж про довгострокові програми міжнародного співробітництва
Минулої неділі, 7 лютого, лідери Німеччини і Франції неформально поспілкувалися в Страсбурзі, парламентської столиці Європи, а потім сходили в ресторан, запросивши з собою спікера Європарламенту Мартіна Шульца.
Розмови були довгими, основних тем було три: імміграція, боротьба з тероризмом і ймовірний вихід Великобританії з Євросоюзу. Всі ці питання будуть домінувати і на саміті ЄС, який відбудеться 18-19 лютого в Брюсселі.
Тим часом на фондових торгах 8 лютого основні європейські "блакитні фішки", втративши від 3 до 5 %, відкотилися до мінімального рівня за півтора року. Лідери падіння в Європі - паперу автоконцернів і банків, вартість страхування боргів від дефолту в фінансовому секторі ЄС досягла рекордної позначки з 2013 р Економічні проблеми регіону ускладнюються політичними. Наростає ризик рецесії і дефляції.
Економіка Євросоюзу
Композитний індекс ділової активності в промисловості і сфері послуг 19 країн єврозони знизився в січні до 53,5 пунктів з 54,3 в грудні. Це виявилося гіршим за очікування аналітиків, що прогнозували зниження до 54,1 пункту. Уповільнення темпів зростання ділової активності в єврозоні експерти пояснюють невизначеністю, обумовленою волатильністю фінансових ринків.
Однак глава Європейського центробанку Маріо Драгі вірить в світлі перспективи економіки регіону. Виступаючи на форумі в Давосі 22 січня, він зазначив економічне відновлення єврозони, що відбувається, багато в чому завдяки дешевим кредитам, низькими цінами на нафту і збільшення витрат споживачів. Хоча про яке відновлення може йти мова, якщо квартальні темпи зростання ВВП єврозони в минулому році незмінно знижувалися. Однак в зимовому економічному прогнозі Єврокомісії йдеться, що економіка ЄС вступає в четвертий рік відновлення і помірного зростання. Правда, зростання може виявитися гірше через зовнішніх ризиків і проблем світової економіки. Економічне зростання в єврозоні буде прискорюватися в найближчі два роки, після 1,6 % в минулому році до 1,7 % в нинішньому і 1,9 % - в 2017 р А по всьому ЄС буде навіть трохи вище: до 2,0 % в 2017 р
Наростає ризик рецесії і дефляції
Зростання очікується в цьому році у всіх країнах єврозони, крім Греції, де ВВП впаде на 0,7 %. Німецька економіка, найбільша в єврозоні, буде рости на 1,8 % два роки поспіль. Там збережеться позитивне сальдо платіжного балансу, що перевищує рівень 6 %, рекомендований ЄС.
Європейська ж промисловість почала рік невдало. Індекс менеджерів із закупівель впав в січні з 53,2 до 52,3 пункту. Обсяг замовлень практично не зростає, і підприємства країн єврозони змушені знижувати ціни, чим ще більше сповільнюють інфляцію. У грудні вона в єврозоні склала всього 0,4 %, тому до цільового показника Європейського центробанку в 2% річних їй все ще далеко. Тому голова ЄЦБ Маріо Драгі дав зрозуміти, що регулятор єврозони готовий пом'якшити грошову політику. Рішення можуть бути прийняті в березні.
А європейські споживачі сподіваються, що різке зниження вартості нафти відіб'ється і на вартості палива на автозаправках, проте ціни падати не поспішають. Ця ситуація знайома і українцям, і причини схожі - висока частці податків в структурі роздрібної ціни. В середньому, податок на паливо в Євросоюзі становить 66 %. Найбільш високий - у Великобританії - 72 %, в Нідерландах - 70 %, в Італії - 68 %, в Греції - 67 %. Тому якщо за півтора року вартість нафти знизилася в три рази, то бензин і дизельне паливо, наприклад, в Греції за цей період подешевшали всього на 20 %.
Автомобільне лобі в Євросоюзі домоглося того, що Єврокомісія вирішила, раз виробники автомобілів не можуть поки забезпечити офіційні норми по оксидам азоту в вихлопних газах дизельних двигунів (яскравий приклад тому - скандал з Volkswagen), то їм дозволено перевищувати їх на 110 % до 2019 р і на 50 % з січня 2020 г. Але тести тепер проводитимуть в дорожніх умовах, а не в лабораторії. "Зелені" намагалися заблокувати це рішення в Європарламенті, але їм не вистачило голосів.
Останнім часом активізувалися розмови про створення в ЄС загальних міністерства фінансів і податкової служби. Але навіть затяті прихильники цього кроку визнають, що на таке обмеження національного суверенітету країни ЄС навряд чи легко погодяться. Однак боротьба з податковими оптимізаторами всередині ЄС вже йде. Єврокомісія представила план боротьби з лазівками, завдяки яким багато міжнародних компаній оптимізують податок на прибуток в Європі. Так, планується покласти край такій найпопулярнішою схемою: компанія відкриває головний офіс в країні Євросоюзу з найнижчою ставкою податку на прибуток (наприклад, в Ірландії ставка податку на прибуток - 12,5 % проти 26 % в середньому по ЄС) і переводить туди доходи всіх європейських філій. За оцінками влади Євросоюзу, щорічно втрачається від 50 до 70 млрд євро через такого роду податкових ухилень.
Єврокомісія також визнала незаконною діючу в Бельгії схему "надприбуток". Вона дозволяла транснаціональним групам скорочувати свою податкову базу на 50-90 % завдяки дисконтированию "надприбутків", які розглядалися як частина прибутку всієї групи, а не її підрозділи в Бельгії. Бельгії доручено стягнути з 35 великих компаній 700 млн євро несплачених податків.
СИТУАЦІЯ В ОКРЕМИХ КРАЇНАХ
Німеччина
Оптимізм німецьких підприємців щодо перспектив економіки країни впав в січні до мінімального рівня майже за рік. Вони побоюються негативного впливу проблем ринків, що розвиваються на німецьку економіку.
Але за підсумками 2015 року Німеччина має рекордні показники експорту, імпорту і профіциту зовнішньоторговельного балансу. Експорт зріс на 6,4 % - до 1,2 трлн євро, а імпорт - на 4,2% до 948 млрд євро. В результаті Німеччина завершила минулий рік з максимальним в історії зовнішньоторговельним профіцитом в обсязі 248 млрд євро (зростання на 16 %). Слід додати, що попередні рекордні значення цих показників були відзначені в 2014 р, тобто економіка країни відчуває себе стабільно сильною.
Але найбільший банк країни Deutsche Bank оголосив, що його втрати за підсумками 2015 р складуть 6,8 млрд євро. Це пов'язано з витратами на судові процеси і реструктуризацію. Негативний вплив на показники банку надали також непрості умови на фінансовому ринку, через що знизилася виручка інвестиційного підрозділу. В офіційному повідомленні банк вважав за потрібне розвіяти побоювання експертів в тому, що йому може не вистачити ресурсів для виплати боргів, запевнивши в наявності у нього достатнього обсягу коштів. Так резерви на виплати в 2016 р становлять близько 1 млрд євро. У 2017 році вони складуть 4,3 млрд євро. Однак на торгах 8 лютого курс акцій банку впав на 9,5 %, що стало найістотнішим падінням майже за сім років, до мінімального рівня з 1992 р
Франція
Національний центробанк вважає, що країна виходить з економічного застою. Згідно з його прогнозом, з січня по березень цього року ВВП зросте на 0,4 %. В останньому кварталі минулого року друга економіка єврозони додала всього 0,2 %, а за підсумками всього 2015 року - 1,1 %.
При цьому в щомісячному дослідженні економічного оптимізму індекс довіри в промисловості вперше за чотири роки піднявся вище 100 пунктів. Очікування підприємців щодо сфери послуг гірше (96 пунктів), тому що готельний і ресторанний бізнес продовжують долати наслідки листопадових терактів в Парижі.
Великобританія
В даний час активно обговорюється майбутнє країни в ЄС. Передбачається, що прем'єр-міністр Девід Кемерон ще в цьому році винесе на всенародний референдум питання про збереження членства в ЄС. Але цього не станеться, якщо в ході лютневого саміту ЄС будуть схвалені обумовлені керівництвом ЄС і Кемероном реформи Євросоюзу. Серед інших - надання можливості національним парламентам блокувати закони, прийняті в Брюсселі.
У 2015 р ВВП Великобританії додав 2,2 % проти 2,9 % за попередній рік. Промисловість страждає від зміцнення фунта до долара, активність сектора послуг сповільнюється. У поточному році, як вважають експерти, на бізнес будуть тиснути відразу кілька факторів - від проблем економіки Китаю до референдуму про вихід країни з Євросоюзу.
Темпи зростання споживчих цін в країні можуть зрости до 3-4 % і залишитися на цьому рівні протягом декількох років, якщо британці проголосують за вихід країни з ЄС, прогнозують експерти банку Citi. При цьому курс фунта стерлінгів може впасти на 15-20 %. Раніше аналогічний прогноз дали аналітики Goldman Sachs.
За даними опитування, опублікованого на початку лютого, за вихід Великобританії з ЄС готові проголосувати 45% британців, тобто на 3 п.п. більше, ніж тижнем раніше. При цьому 36 % респондентів вважають, що Великобританія повинна залишитися членом Євросоюзу, а решта поки не визначилися.
Іспанія
Економіка країни зараз є однією з найдинамічніших в єврозоні - за підсумками 2015 р ВВП додав 3,2 % - йде активне відновлення після рецесії. Безробіття впала до чотирирічного мінімуму - нижче 21 %. На піку рецесії в 2013 р вона досягала 27 %, країна все ще залишається на другому після Греції місці в Європі по її рівню. Аналітики вважають, що економіка країни досить зміцніла, щоб не впасти від політичної кризи, яка виникла після недавніх парламентських виборів.
Італія
Країна отримала згоду Єврокомісії на створення "поганого" банку. Це допоможе комерційним банкам скоротити обсяг безнадійних кредитів на своєму балансі (зараз їх на 200 млрд євро.) Банки зберуть "погані активи" в єдину структуру, а італійська влада випустять для них спеціальні гарантують паперу, які можна буде продавати і купувати за ринковою вартістю. Так після п'яти років переговорів був знайдений спосіб обійти європейські правила, що забороняють країнам ЄС безпосередньо допомагати національній банківській системі.
Греція
До виходу з важкої кризи країні ще дуже далеко. 8 лютого біржові індекси Афін впали на 8 %, а акції основних банків країни - на 20 %. Панічні настрої викликали заяви уряду про те, що переговори з міжнародними кредиторами щодо допомоги Греції відкладаються на два тижні. Інвестори побоюються негативної оцінки кредиторами виконаних в країні реформ і оголошення дострокових виборів.

Джерело: http://www.noocrat.com/articles/2016/....

Комментарии к материалу

Лучшие материалы

Проблеми економіки: як ситуація в Європі позначиться на Україні