Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Президент ветує реструктуризацію валютних кредитів

З словами першого заступника Голови Національного банку України Олександра Писарука, Президент має накласти вето на закон про реструктуризацію зобов'язань за кредитами в іноземній валюті, якщо його буде прийнято Верховною Радою.

На думку чиновника, держава та Національний банк України не повинні втручатися в двосторонні переговори між позичальниками і банками. Банки можуть піти на зустріч своїм клієнтам та реструктуризувати кредити тільки за власним бажанням, на добровільних засадах. Добровільність таких дій задекларовано у Програмі кредитування МВФ. Саме тому зобов’язувати банки змінювати умови надання кредитів за допомогою закону не можна.

Нагадаємо, в кінці минулого тижня Верховна рада прийняла в першому читанні законопроект № 1558-1, який передбачає обов’язкову конвертацію валютної заборгованості за офіційним курсом НБУ на дату укладання кредитного договору. Курсову різницю при цьому банки мають списати. Тобто, якщо громадянин взяв доларовий кредит, коли курс був 5 грн за долар, то і повертати ці гроші він може за тим самим курсом. Норма стосується всіх споживчих кредитів без обмеження суми.

Тепер Нацбанк виступає проти законодавчого врегулювання проблеми. Основним документом щодо реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті, на думку регулятора, має залишатися Меморандум, підписати який вже запропоновано найбільшим банкам. Меморандум передбачає, зокрема, переведення суми заборгованості по кредиту в гривню по курсу на 1 січня 2014 року (7,99 грн за долар). Різницю між курсом на день реструктуризації та цим курсом банки, що підпишуть Меморандум, мають «простити».

До речі, Верховною Радою вже ухвалено зміни до Податкового кодексу, які звільняють від ПДФО прибутки позичальника, що виникнуть після прощення банком частини кредиту.

Олена Зав’ялова

Комментарии к материалу

Лучшие материалы