Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Податкові спори в Україні: фіскалів хочуть позбавити "шматка хліба"

У Міністерстві фінансів України з'явився проект змін до чинного законодавства, яким передбачено інститут медіації - спосіб вирішення податкових спорів із залученням посередника без доведення такого спору до суду.

Таку інформацію повідомив керуючий партнер ЮФ Prove Group Владислав Кочкаров".

За словами юриста, впровадження в Україні процедури медіації дозволить збільшити досудове врегулювання податкових спорів з нинішніх 3% до 70-90% як на Заході.

Як пояснила співробітник Центру медіації Київської ТПП Марина Омелінская, медіація - це спосіб вирішення спорів із залученням посередника (медіатора). Він допомагає сторонам конфлікту налагодити процес спілкування і проаналізувати ситуацію таким чином, щоб вони самі змогли вибрати варіант рішення, який задовольнив би інтереси всіх учасників конфлікту.

На відміну від судового процесу, під час медіації сторони доходять згоди самі - медіатор не приймає рішення за них.

Поки процес медіації застосовується у господарських спорах між суб'єктами або партнерами. Для досудового вирішення податкових спорів існує процедура адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень.

"Раніше було три щаблі адміністративного оскарження, включаючи місцевий податковий орган, який виніс оскаржуване рішення. Ухвалення Податкового кодексу залишило два ступені, а в проекті його нової редакції передбачається тільки один етап - оскарження відразу в центральний орган ГФС", - пояснив Кочкаров.

Але існуюча модель неефективна. Насамперед, тому, що податківці вкрай неохоче скасовують свої рішення, щоб домогтися збільшення надходжень до бюджету. Крім того, головні управління територіальних фіскальних органів самостійно приймають рішення, тому практика застосування одних і тих самих норм законодавства відрізняється в різних областях.

В результаті, за словами юристів, за останній рік ГФС задовольнила всього 3% скарг платників, а через суд було скасовано більше 50% податкових повідомлень-рішень.

Тому експерти сподіваються на якнайшвидше впровадження іноземного досвіду, зокрема, таких країн як США, Великобританія, Нідерланди, Німеччина, де від 70% до 90% податкових спорів вирішується в досудовому порядку.

"Аналіз світових практик показує, що загальним для них є дотримання трьох базових принципів. Суперечки не повинен вирішувати орган, який виносить податкове рішення (принцип об'єктивності), спори вирішуються на принципах змагальності, з активним використанням принципів медіації", - сказав Кочкаров.

Юристи сподіваються, що змінити процедуру оскарження податкових повідомлень рішень шляхом введення інституту податкових медіаторів в Україні все ж таки вдасться. Це дозволить нівелювати "зацікавленість" фіскалів і ліквідувати корупційну складову.

"Крім цього, стане можливою незаангажована робота фіскальних органів і зніметься навантаження з суден", - впевнена доцент Університету банківської справи Тетяна Детюк.

Джерело:http://finance.obozrevatel.com/busine...

Комментарии к материалу

Лучшие материалы