Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Отказ от спецрежима субьектов хозяйствования в сфере сельского и лесного хозяйства, а также рыболовства

Редакция

27.10.2016 233 0 1

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ФІСКАЛЬНОЇ СЛУЖБИ У ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

ЛИСТ

04 жовтня 2016 року № 1752/10/02-32-12-01

Головне управлiння ДФС у Вiнницькiй областi розглянуло звернення «----» щодо можливостi вiдмови сiльськогосподарського пiдприємства за добровiльним рiшенням вiд застосування спецiального режиму оподаткування дiяльностi у сферi сiльського та лiсового господарства, а також рибальства, визначеного статтею 209 Податкового кодексу України (далi — спецiальний режим), i переходу на загальну систему оподаткування ПДВ та перенесення сум ПДВ, сплачених при придбаннi товарiв, якi не були використанi при виробництвi сiльськогосподарської продукцiї iз податкової декларацiї з ПДВ iз позначками «0121» — «0123» до податкової декларацiї з ПДВ iз позначкою «0110», та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України, в межах своєї компетенцiї повiдомляє наступне.

Державною фiскальною службою листом вiд 11.02.2016 року № 4698/7/99-99-19-03-02-1 надано роз’яснення щодо можливостi вiдмови сiльськогосподарського пiдприємства за добровiльним рiшенням вiд застосування спецiального режиму оподаткування дiяльностi у сферi сiльського та лiсового господарства, а також рибальства, визначеного статтею 209 Податкового кодексу України (далi — спецiальний режим), i переходу на загальну систему оподаткування ПДВ та перенесення сум ПДВ, сплачених при придбаннi товарiв, якi не були використанi при виробництвi сiльськогосподарської продукцiї iз податкової декларацiї з ПДВ iз позначками «0121» — «0123» до податкової декларацiї з ПДВ iз позначкою «0110».

Вiдповiдно до пункту 209.1 статтi 209 Податкового кодексу України (далi — ПКУ) резидент, який провадить пiдприємницьку дiяльнiсть у сферi сiльського i лiсового господарства та рибальства та вiдповiдає критерiям, встановленим у пунктi 209.6 статтi 209 ПКУ (далi — сiльськогосподарське пiдприємство), може обрати спецiальний режим.

Згiдно з пунктом 209.6 статтi 209 ПКУ сiльськогосподарським вважається пiдприємство, основною дiяльнiстю якого є постачання вироблених (наданих) ним сiльськогосподарських товарiв (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якiй питома вага вартостi сiльськогосподарських товарiв/послуг становить не менш як 75 вiдсоткiв вартостi всiх товарiв/послуг, поставлених протягом попереднiх 12 послiдовних звiтних податкових перiодiв сукупно.

Отже, застосування сiльськогосподарським пiдприємством — платником ПДВ спецiального режиму є правом такого пiдприємства, а не його обов’язком. У зв’язку з цим сiльськогосподарське пiдприємство — платник ПДВ не позбавлено права переходу iз спецiального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ за добровiльним рiшенням.

Порядок реєстрацiї особи як платника ПДВ (у тому числi як суб’єкта спецiального режиму), перереєстрацiї та анулювання такої реєстрацiї регламентується Положенням про реєстрацiю платникiв податку на додану вартiсть, затвердженим наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Мiнiстерствi юстицiї України 17.11.2014 за № 1456/26233 (далi — Положення № 1130).

Сiльськогосподарське пiдприємство виключається з реєстру суб’єктiв спецiального режиму у разi, коли таке пiдприємство за добровiльним рiшенням подає заяву про зняття його з реєстрацiї як суб’єкта спецiального режиму та/або про його реєстрацiю як платника ПДВ на загальних пiдставах (пiдпункт «а» пункту 6.21 роздiлу VI Положення № 1130).

Зокрема, вiдповiдно до пункту 6.22 роздiлу VI Положення № 1130, для виключення з реєстру суб’єктiв спецiального режиму сiльськогосподарське пiдприємство подає до контролюючого органу, в якому воно зареєстроване як суб’єкт спецiального режиму, заяву про реєстрацiю його платником податку на додану вартiсть на загальних умовах за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрацiя», якщо не було допущено перевищення, визначеного пунктом 209.11 статтi 209 ПКУ (пункт 6.11 роздiлу VI Положення № 1130).

Контролюючий орган протягом 3 робочих днiв вiд дня отримання такої заяви знiмає сiльськогосподарське пiдприємство з реєстрацiї як суб’єкта спецiального режиму за процедурами перереєстрацiї, визначеними Положенням № 1130.

При цьому дата реєстрацiї платником ПДВ не змiнюється, а датою виключення сiльськогосподарського пiдприємства з реєстру суб’єктiв спецiального режиму є дата внесення вiдповiдного запису до такого реєстру. Датою, з якої сiльськогосподарське пiдприємство вважається платником ПДВ на загальних пiдставах у разi переходу за добровiльним рiшенням сiльськогосподарського пiдприємства — платника ПДВ iз спецiального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ є дата виключення такого пiдприємства з реєстру суб’єктiв спецiального режиму.

Водночас у разi переходу сiльськогосподарського пiдприємства — платника ПДВ за добровiльним рiшенням iз спецiального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ та вiдповiдно виключення його з реєстру суб’єктiв спецiального режиму, таке пiдприємство, починаючи з дати виключення, повинно подавати до контролюючого органу за мiсцем податкового облiку виключно податкову декларацiю з ПДВ iз позначкою «0110».

У разi якщо в сiльськогосподарського пiдприємства — платника ПДВ за результатами здiйснення сiльськогосподарської дiяльностi за останнiй звiтний (податковий) перiод перебування на спецiальному режимi наявнi залишки товарiв, якi не були використанi при виробництвi сiльськогосподарської продукцiї, то суми ПДВ, сплаченi при придбаннi таких товарiв, можуть бути перенесенi iз податкової декларацiї з ПДВ iз позначками «0121» — «0123» до податкової декларацiї з ПДВ iз позначкою «0110», поданими за останнiй звiтний (податковий) перiод перебування на спецiальному режимi.

Порядок заповнення i подання податкової звiтностi з податку на додану вартiсть затверджено наказом Мiнiстерства фiнансiв України вiд 28.01.2016 року № 21 (далi — Порядок № 21).

Вiдповiдно до пiдпункту 209.15.1. пункту 209.15 статтi 209 ПКУ у разi якщо товари/послуги, основнi фонди, виготовленi та/або придбанi, використовуються сiльськогосподарським пiдприємством частково для виробництва сiльськогосподарських товарiв/послуг, у тому числi зернових i технiчних культур, та/або продукцiї тваринництва, а частково для iнших товарiв/послуг, сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподiляється виходячи з питомої ваги вартостi таких сiльськогосподарських товарiв/послуг у загальнiй вартостi всiх товарiв/послуг, поставлених за 12 попереднiх послiдовних звiтних (податкових) перiодiв.

Коригування податкового кредиту, пов’язане з використанням ранiше придбаних товарiв/послуг, необоротних активiв частково для виготовлення сiльськогосподарськими пiдприємствами сiльськогосподарських товарiв/послуг, а частково для виготовлення iнших товарiв/послуг вiдображається у рядку 13 декларацiї з податку на додану вартiсть з позначкою «0110» (пiдпункт 4 пункту 4 роздiлу V Порядку № 21).

Таке коригування проводиться, виходячи з балансової (залишкової) вартостi необоротних активiв та вартостi залишкiв товарiв, що використовуються чи пiдлягають використанню в сiльськогосподарському виробництвi, що склалися станом на початок звiтного (податкового) перiоду, вiдповiдно до частки використання таких товарiв/послуг, необоротних активiв в операцiях сiльськогосподарського виробництва та в iнших операцiях (для сiльськогосподарських пiдприємств, виходячи з питомої ваги вартостi сiльськогосподарських товарiв/послуг, розрахованої вiдповiдно до вимог пункту 209.15.1 статтi 209 роздiлу V Кодексу) у разi змiни напряму використання товарiв/послуг, необоротних активiв.

Вiдповiдно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу, податкова консультацiя має iндивiдуальний характер i може використовуватися виключно платником податкiв, якому надано таку консультацiю.

Перший заступник начальника ГУ ДФС у Вiнницькiй областi
О. Ф. Мартинюк

 

Комментарии к материалу

Лучшие материалы